TV LEZHA

TV LEZHA

LEZHE, KESHILLI BASHKIAK MIRATON BUXHETIN E VITIT 2019 (FOTO/VIDEO)

Këshilli i Bashkisë Lezhë miratoi buxhetin e vitit 2019, buxhet i cili parashikon një sërë investimesh publike në shërbim të qytetarëve, të parashikuar në çdo njësi administrative.Viti 2019 do të shoqërohet me implementimin e 69 projekteve të Bashkisë Lezhë, ku investimet më të mëdha do të jenë në përmirësimin e infrastrukturës. Brenda pak javësh Bashkia Lezhë do të nisë punën për sistemimin e lagjeve Besëlidhja, Nënë Tereza, Rrugës ‘’Hydajet Lezha’’, Rrugës ‘’Faik Konica’’, rrugës ‘’Çamëria’’ pranë Bordit të Kullimit,’’Princat e Kuvendit’’ pranë lagjes Gurra, sistemim i lagjes së Spitalit, ndërhyrje në lagjen Skenderbeg, rikonstruksionin e rrugëvë në brendësi të qytetit etj. Buxheti i vitit 2019, është buxheti i banorëve të Lezhës, ku të ardhurat e bashkisë janë më të larta për shkak të të ardhurave nga ndërtimet, të cilat për tre vite ishin të bllokuara duke sjellë një dëm buxhetit të parashikuar me rreth 9 mln euro, tre milionw euro më pak në vit, për pasojë duke cunguar edhe investimet e parashikuara për tre vitet e kaluara.
Investimet do të prekin çdo njësi administrative, ku është parashikuar sistemimi i qendrave të zonave dhe ndërhyrje në sistemin e kanalizimeve të ujrave të bardha dhe të zeza. 

Artikuj Pasardhes

LEZHE, KRYETARI I BASHKISE PRET ZV.KRYEMINISTREN MESI.(FOTO/VIDEO)

Kryetari i Bashkisë Lezhë Fran Frrokaj zhvilloi një takim pune me Zv.Kryeministren e Shqipërisë Znj.Senida Mesi e cila në fokus kishte verifikimin nga afër të punës me dokumentet elektronike, ku Bashkia Lezhë është ndër të parat që e ka finalizuar me sukeses. Në takimin e zhvilluar u diskutuan një sërë[…]

Lexo Me Shume »

MIRDITE, SHEMBJET E TOKES RREZIKOJNE JETE NJERZISH.(FOTO/VIDEO)

Gjithçka ka nisur këtu në pjesën e sipërme të autostradës së Kombit ku ndodhen disa banesa të fshatit Blinisht njësia administrative Orosh. 4 ditë më parë banorët thonë së janë parë shenja të vogla të rrëshqitjes së tokës të cilat janë agravuar në 22 mars duke shkatërruar disa banesa ,rreth[…]

Lexo Me Shume »

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *