TV LEZHA

TV LEZHA

LEZHE, ZHVILLOHET PROVIMI I DYTE I DETYRUESHEM/FRPD PROTESTON PER KUSHTET.(FOTO/VIDEO)

Në të gjithe vendin sot maturantët kanë zhvilluar provimin e dyte të detyrueshëm atë të letersisë dhe gjuhes shqipe.Në Lezhë janë rreth 950 maturantë të cilët kanë marrë pjesë në provim por ndryshe nga vitet e tjera ministria e arsimit ka udhëzuar që provimet të zhvillohen në ambjente të hapura.Në Lezhë provimet janë zhvilluar në palestrat e 4 shkollave të qytetit po ashtu dhe në korridore, kjo për të mos lejuar që nxënësit të kopjojnë.
Ndërkohë FRPD ka denoncuar kushtet në të cilat është zhvilluar ky provim.


Artikuj Pasardhes

LEZHE, ZADRIMA TASHME DESTINACION TURISTIK.(FOTO/VIDEO)

Zona e zadrimës është një vend me tradita dhe me bukuri të shumta natyrore.Në këtë zonë është zhvilluar një itinerar turistik me gazetarë dhe me operatorë turistikë me qëllimin që kjo zone të promovohet dhe të përfshihet në guidat turistike. Të afërta

Lexo Me Shume »

LEZHE, ZHVILLOHET FESTIVALI FOLKLORIK I RAPSODEVE (FOTO/VIDEO).

Qëndra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike organizon edicionin e X-të të “Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar të Rapsodëve dhe Instrumentistëve Popullorë” në qytetin e Lezhës. Në këtë festival, me karakter konkurues, kanë marrë pjesë “Rapsodë të Harkut dhe Rapsodë të Pendës” , gjithashtu edhe instrumentistë dhe grupe instrumentale të cilët luajnë vegla[…]

Lexo Me Shume »

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *