TV LEZHA

TV LEZHA

LEZHE, ARBERESHET NUK E HARROJNE SKENDERBEUN.(FOTO/VIDEO)

Qytetarëve të Lezhës, përfaqësuesve të pushtetit vendor i’u bashkuan edhe 150 Arbëreshë në meshën e shenjtë të mbajtur në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeut. Mesha e shenjtë e celebruar nga monsinjor Anxhelo Masafra pati edhe një të veçantë, mesazhin e percjellë në kuadër të vitit të Skënderbeut nga Papa Françesku. Arbëreshët e pranishëm në meshë mes falenderimeve përcillnin edhe dashurinë për vëndin të cilin e lanë 550 vjet më parë teksa ruajnë ende sot me fanatizëm dhe krenari gjuhën Shqipe.


Artikuj Pasardhes

KURBIN, RITAKIM MATURE PAS 41 VITESH.(FOTO/VIDEO)

Ish-maturantet e Laçit janë takuar pas 41 vitesh duke dhënë shembullin se si miqësia e vërtetë i reziston kohës. Disa prej tyre nuk janë më, të tjerë emigracioni i ka çuar larg, por ata që kanë mbetur i kanë ende të freskëta kujtimet që kanë kaluar me shokët dhe shoqet[…]

Lexo Me Shume »

LEZHE, MESHE E SHENJTE NE NDER TE GJERGJ KASTRIOTIT.(FOTO/VIDEO)

U mbajt në Katedralen e Shën Nikollës në Lezhë mesha e shenjtë e organizuar në nder të figurës së heroit tonë kombëtar.E mbështetur nga Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë në bashkëpunim me Kishën Katolike në Kosovë dhe Arqipeshëkvinë e Tivarit organizuan shtegtimin e kishës mbarë Shqiptare në Lezhë.Në këtë shtegtim morën[…]

Lexo Me Shume »

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *