TV LEZHA

TV LEZHA

LEZHE, ARBERESHET NUK E HARROJNE SKENDERBEUN.(FOTO/VIDEO)

Qytetarëve të Lezhës, përfaqësuesve të pushtetit vendor i’u bashkuan edhe 150 Arbëreshë në meshën e shenjtë të mbajtur në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeut. Mesha e shenjtë e celebruar nga monsinjor Anxhelo Masafra pati edhe një të veçantë, mesazhin e percjellë në kuadër të vitit të Skënderbeut nga Papa Françesku. Arbëreshët e pranishëm në meshë mes falenderimeve përcillnin edhe dashurinë për vëndin të cilin e lanë 550 vjet më parë teksa ruajnë ende sot me fanatizëm dhe krenari gjuhën Shqipe.


Artikuj Pasardhes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *