TV LEZHA

TV LEZHA

LEZHE, PROF.DOK.TONIN ÇOBANI/QYTETAR NDERI I QYTETIT.(FOTO/VIDEO)

Professor doktor Tonin Çobani është shpallur qytetar nderi në 70-vjetorin e lindjes së tij.Ditëlindja e tij e 70-të, riktheu mes shumë emocionesh në memorje, vitet që ai ka jetuar dhe punuar në Lezhë, si mësues, studies e shkrimtar.Në bashkebisedim me autorin morën fjalën miq të autorit, shokë të fëmijërisë e bashkënxënës të shkollës pedagogjike të Shkodrës të cilët bënë vlerësimet maksimale për profesorin.Artikuj Pasardhes

LEZHE, ARBERESHET NUK E HARROJNE SKENDERBEUN.(FOTO/VIDEO)

Qytetarëve të Lezhës, përfaqësuesve të pushtetit vendor i’u bashkuan edhe 150 Arbëreshë në meshën e shenjtë të mbajtur në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeut. Mesha e shenjtë e celebruar nga monsinjor Anxhelo Masafra pati edhe një të veçantë, mesazhin e percjellë në[…]

Lexo Me Shume »

KURBIN, PERKUJTOHEN DESHMORET NGA FAMLJA QYPI.(FOTO/VIDEO)

Në 5 Maj 1952 në Bushnesh të Kurbinit, 10 burra u vranë në përplasje me forcat e policisë dhe të sigurimit të regjimit komunist.Familjarët e tyre, që jetojnë jashtë Shqipërisë, çdo vit shkojnë në Malin e Bardhë ku kujtojnë familjarët e vrarë nga diktatura. Të afërta

Lexo Me Shume »

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *