TV LEZHA

TV LEZHA

KURBIN, E MARTA E FUNDIT E KISHES SE LAÇIT.(FOTO/VIDEO)

Të hënën ne mbremje kulmuan ditët e pelegrinazhit në Kishën e Shën Andonit në Laç.Me mijëra pelegrinë, nga e gjitha Shqipëria por edhe jashtë saj nisën rrugën e pelegrinazhit që prej orëve të para të mëngjesit, për të kaluar natën në këtë vend të shenjte, në përpjekje për të imituar shenjtin, që sipas tyre ka kaluar në vargmalin e Kurbinit.Besimtarët thonë se ky vend ka bërë mrekulli të shumta, ndaj dhe besojnë tek kisha e Laçit.
Artikuj Pasardhes

LEZHE, ARBERESHET NUK E HARROJNE SKENDERBEUN.(FOTO/VIDEO)

Qytetarëve të Lezhës, përfaqësuesve të pushtetit vendor i’u bashkuan edhe 150 Arbëreshë në meshën e shenjtë të mbajtur në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeut. Mesha e shenjtë e celebruar nga monsinjor Anxhelo Masafra pati edhe një të veçantë, mesazhin e percjellë në[…]

Lexo Me Shume »

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *